Az ELTE Etológia Tanszéke a világon elsőként rendezett akadályversenyt kutyák és robotok számára

Az ELTE Etológia Tanszéke a világon elsőként rendezett akadályversenyt kutyák és robotok számára

Az első Magyar Kutya és Négylábú Robot Agility Versenyen kutyák és négylábú robotok mérték össze ügyességüket, hogy kiderüljön, hogy az ember legjobb barátja, vagy a technológia legújabb vívmányai veszik-e jobban az akadályokat.

Az ELTE Etológia Tanszéke idén egyedülálló eseményt szervezett, amely ötvözte a tudományt és a szórakozást. Az tanszéken már 20 éve zajlanak etorobotikai kutatások az embereket segítő robotok ideális szociális viselkedésformáinak feltárására, de ez volt az első alkalom, hogy hús-vér kutyák és négylábú robotok mérkőztek meg egy ügyességi pályán.

A verseny során a Top Mancs Kutyaiskola és a Kutyával az Emberért Alapítvány színeiben öt kutya mutatta meg, hogy milyen az, amikor kezdő, illetve világbajnokságot megjárt kutyák futnak az agility pályán. A robotok versenyében több hazai csapat, többek között az Infuze Robotics, a HUN-REN SZTAKI, az Óbudai Egyetem és az ELTE Etológia Tanszék négylábúi (illetve az őket joystickkel irányító fejlesztők) mérték össze ügyességüket. 

A versenyt követően a program második részében neves szakértők beszéltek a legfrissebb robotikai trendekről és azok társadalmi hatásairól. Az előadások során hangsúlyt kapott az, hogy milyen irányban fejlődnek a robotok, és hogyan integrálhatók hatékonyan a mindennapi életünkbe.

Miklósi Ádám akadémikus, az ELTE Etológia Tanszék professzora és az etorobotika tudományának megalapítója elmondta: „A világon elsőként rendeztünk kutya-robot akadályversenyt. Ezek a robotok már képesek bizonyos feladatok elvégzésére – igaz, még emberi segítséggel –, de fontos látni, hogy mennyi fejlődési lehetőség rejlik még bennük.”

A professzor kiemelte, hogy az esemény célja nemcsak a robotika jelenlegi képességeinek bemutatása volt, hanem a technológiai fejlesztések irányának kijelölése is. „A mérnököknek nagy kihívás, hogy a robotokat konkrét, hasznos funkciókra fejlesszék. Ezért találtuk ki ezt a vidám, de tanulságos versenyt, hogy ösztönözzük a kreatív és praktikus megoldások születését” – tette hozzá.

„Az ELTE által szervezett verseny nemcsak robotjaink fejlett képességeit emeli ki, hanem azt is megmutatja, milyen örömet és lehetőségeket rejthet az ember-robot interakció. Egyértelmű, hogy ezek a robotok még keresik a helyüket a társadalomban, fontos feladatunk, hogy edukáljuk az embereket és diskurzusokat indítsunk, de azt látom, hogy egyre inkább hozzászokhatunk ahhoz, hogy robotok is fognak mozogni közöttünk.  Ez több, mint technológia – ez egy pillantás a jövőbe, ahol a robotika a szórakozás, az oktatás és az inspiráció új forrása lehet” – mondta el Körömi János az Infuze Robotics ügyvezetője.

Ez az esemény újabb bizonyíték arra, hogy Magyarország élen jár a robotika és a társadalmi alkalmazások kutatásában, valamint abban, hogy a tudomány és a mindennapi élet összekapcsolásával hogyan lehet inspirálni a jövő mérnökeit és kutatóit.

 

Vissza a blogba